Horácké noviny
Téma:
Eva Černohorská: Ptačí vějíř.
(foto: ap)

Ptačí vějíř, indukovaný odpor a winglety

Kultura - 11.06.2020

TŘEBÍČ (ap) - Barevný svět, pod tímto názvem prezentuje svoji tvorbu ve výstavní síni Předzámčí Eva Černohorská (1939). Autorka působila celý život jako učitelka, většinou na základních školách, naposledy, od roku 1991 do roku 2002, vyučovala na gymnáziu v Břeclavi. » celý článek


K dvaadevadesátinám Věry Mikuláškové

Kultura - 04.06.2020

Narodila se v Třebíči 21. června 1928 do rodiny městského zaměstnance Roberta Trojana a jeho ženy Riny (italská zkratka pro jméno Caterina, vzácně užívaná i jako křestní jméno) a nikoli v Brně, jak se někdy uvádí.

» celý článek

Suchardova druhá povídková knížka: Ryby v soli

Kultura - 21.05.2020

HROTOVICE (ap) - Ryby v soli, takový název zvolil pro svoji druhou povídkovou knihu, inspirovanou prostředím Islandu, hrotovický cestovatel a fotograf Jan Sucharda. Kniha formátu 115 x 155 mm, se 136 stranami, vázaná v tvrdých deskách a s laminovaným potahem vyjde 1. června.

» celý článek

Sto čtyřicáté výročí Herberta Masaryka

Kultura - 06.05.2020

Málo známý malíř se narodil 1. května 1880 ve Vídni jako druhé dítě tehdejšího docenta vídeňské univerzity Tomáše Garrigua Masaryka. Vyrůstal ve vzdělaném a svobodomyslném prostředí. Umění ho přitahovalo již od mládí a sám se brzy začal věnovat malbě. Jeho umělecký růst ovlivnil otcův přítel malíř Hanuš Schweiger.

» celý článek

Ranný již dokončil bibliofilii k sedmasedmdesátinám

Kultura - 24.04.2020

TŘEBÍČ-NEHRADOV (ap) - Bibliofilské vydání 77. sonetu Williama Shakespeara v anglickém originále i s českým překladem profesora Martina Hilského, z tvůrčí dílny třebíčského grafika Emanuela Ranného, je již zcela dokončeno. Zbývá jen nezbytný podpis M. Hilského v tiráži bibliofilského tisku.

» celý článek

Historie a současnost města ve fotografii

Kultura - 14.04.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Srdce nejednoho pamětníka, pocházejícího z malebného městečka nad řekou Oslavou, zaplesá. V současné době je v přípravě nová knižní publikace, která čtenářům nabídne fotografické srovnání doby dávno minulé se současností a popisem historie několika desítek míst z různých koutů města.

» celý článek

John a Boštík psali nekonečnou řádku jmen zavražděných Židů

Kultura - 30.03.2020

JIHLAVA (ap) - Ukázka nápisu z Pinkasovy synagogy v Praze je artefaktem, který se svou povahou vymyká z celého díla výtvarníka Jiřího Johna, s jehož tvorbou a dílem jeho manželky Adrieny Šimotové se můžeme seznámit na (snad jen dočasně) uzavřené výstavě v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.

» celý článek

Památce významného moravského historika

Kultura - 13.03.2020

Lubomír Emil Vilém Havlík se narodil se 30. srpna 1925 ve Znojmě. Středoškolská studia zahájil na reálném gymnáziu v rodišti, ale po záboru pohraničí dokončoval studium v Kroměříži. Jako totálně nasazený kopal zákopy pro wehrmacht. Maturoval až po osvobození a zapsal se na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Studoval historii, prehistorii, filosofii a angličtinu.

» celý článek

Rudolf Fišer: Čtení o Třebíči

Kultura - 28.05.2020

TŘEBÍČ (mach) - Městské kulturní středisko vydalo novou knihu svého dlouholetého spolupracovníka, historika Rudolfa Fišera. V osmi kapitolách přibližuje čtenářům ty největší zajímavosti z historie města. Nová kniha se ale od těch předchozích v mnohém liší. Má být jakýmsi souhrnem dosavadní Fišerovy publicistické práce, věnované Třebíči a je zpracována tak, aby oslovila nejen odbornou veřejnost, ale hlavně běžné čtenáře.

» celý článek

Za starými kočárky na Starou radnici

Kultura - 14.05.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Městské kulturní středisko zve na znovuotevřenou výstavu, věnovanou kočárkům ze soukromé sbírky paní Boženy Dvořákové z Jihlavy. Vernisáž proběhla již v polovině února, ale průběh výstavy přetnul nouzový stav. Z toho důvodu je nyní výstava prodloužena.

» celý článek

Oslava narozenin malíře Franty se odkládá

Kultura - 28.04.2020

VENCE/PRAHA (ap) - Oficiální oslava devadesátin třebíčského rodáka, malíře a sochaře Františka Mertla (16. března 1930) se vzhledem k nejasné situaci v Česku i v zahraničí odkládá na podzim.

» celý článek

Sochy se vrátí na podzim

Kultura - 20.04.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Hlavní turistická sezóna na našich hradech a zámcích se s ohledem na nouzový stav odkládá na neurčito. To ale neznamená, že se tam zcela zastavil život. Na náměšťském zámku finišuje generální úklid a minulý týden byly do restaurátorské dílny odvezeny všechny plastiky ze vstupního mostu.

» celý článek

Když na můj obraz zaťukáte, uslyšíte dunění plechu

Kultura - 02.04.2020

JAROMĚRICE NAD ROKYTNOU (aa) - Expozice vitráží Miluše Čechové a kovářských prací Lukáše Rygla v jaroměřickém Špitálu je jednou z mnoha výstav, zrušených kvůli rozšíření nákazy koronavirem. Výstava, zahájená 5. března, byla prakticky vzápětí uzavřena a trvat má do 30. dubna. Jestli ji však bude možné ještě vidět, to je otázka, bude záležet na vládních rozhodnutích v boji s pandemií. A protože tvorbě Miluše Čechové jsme v Horáckých novinách věnovali už nejeden článek, přibližujeme expozici rozhovorem s druhým z vystavujících autorů, Lukášem Ryglem.

» celý článek

Epopej bude v Moravském Krumlově už letos

Kultura - 17.03.2020

MORAVSKÝ KRUMLOV (pch) - Krátce po uzávěrce tohoto vydání Horáckých novin zasedlo zastupitelstvo Moravského Krumlova, aby rozhodlo o vítězi výběrového řízení na úpravy moravskokrumlovského zámku. Jde tady cca o 52 milionů korun.

» celý článek

Zvyky a tradice na Podhorácku

Kultura - 12.03.2020

TŘEBÍČ (mach) - České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Kraj od kraje se výrazně liší. Centrum tradiční lidové kultury na Cyrilometodějské ulici v Třebíči právě otevřelo veřejnosti výstavu, jejímž cílem je zmapování těch nejvýraznější obyčejů a zvyklostí na Vysočině.

» celý článek


Archiv zpráv