Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Josef Šabacký: Karlovo náměstí v Třebíči.
(foto: reprofoto)

Autorovi Slunečnic by bylo sto let

24.06.2013

Nemám samozřejmě na mysli Vincenta van Gogha a jeho slavné „Slunečnice“, ale olejomalbu od Josefa Šabackého, která vás uvítá při vstupu do Městské knihovny v Třebíči na Hasskově ulici. Přestože dílo Josefa Šabackého není v současné době v Třebíči příliš známé, stojí si za to tohoto zdejšího rodáka trochu přiblížit.


Narodil se 19. června 1913 v Hasskově ulici č. 20 jako syn pánského krejčího. V Třebíči navštěvoval obecnou školu a později reálné osmileté gymnázium. Po maturitě začal studovat filozofickou fakultu v Brně ? moderní filologii: němčinu a francouzštinu. Po absolvování prvních zkoušek na této fakultě přestoupil na fakultu přírodovědeckou s hlavními studijními předměty zeměpisem, francouzštinou a tělesnou výchovou. Současně se věnoval studiu výtvarného umění a praktického cvičení pro učitele kreslení na Vysoké škole technické u profesora Hlavici. Rodiče tomuto jeho zájmu nepřáli a na tato studia mu neposkytovali žádné finanční prostředky.

Přírodovědeckou fakultu absolvoval v roce 1939, poté působil krátký čas jako profesor na gymnáziu v Hranicích na Moravě. Dobu okupace prožil v Třebíči a jeho hlavní příjmy pocházely z prodeje obrazů. V roce 1942 uspořádal první samostatnou výstavu a v témže roce se oženil.

V roce 1945 po skončení války se s rodinou přestěhoval do Znojma a začal aktivně působit ve Sdružení výtvarných umělců pro jižní Moravu a v Bloku výtvarných umělců moravskoslezských. V této době pořádal hodně výstav a věnoval se i práci reportéra v místních novinách.

Počátkem roku 1947 se na základě konkurzu stal ředitelem muzea v Trutnově a tuto funkci zastával až do roku 1959. V Trutnově vedl místní kroniku a působil tam také jako ochránce přírody a krajiny. Byl jedním z hlavních organizátorů velké Krkonošské výstavy, která se konala v roce 1949 a u této příležitosti byla vydána kniha o tomto regionu „Trutnov ? 700 let“

Protože ale je Trutnov od Třebíče dosti daleko, s radostí se v roce 1959 stal ředitelem muzea v nedalekém Velkém Meziříčí a od roku 1961 působil jako ředitel muzea v Třebíči. V roce 1968 musel z tohoto místa z politických důvodů odejít a nakonec vedl jedno z oddělení tehdejší Okresní knihovny v Třebíči ( až do odchodu do důchodu v roce 1973 ). Po celou dobu pořádal výstavy a vydával spolu s ostatními třebíčskými výtvarníky publikace k různým příležitostem, na svém kontě má řadu článků o výtvarnících z Vysočiny, přispíval i do časopisu Živa. Některá z jeho děl jsou vystavena ve stálé expozici Galerie města Trutnov. Josef Šabacký zemřel v lednu 1994.

Výběr z jeho perokreseb můžete v červnu zhlédnout v prostorách pobočky Městské knihovny Třebíč v Borovině, Okružní 961/1.

Autor: Dana Hladká
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk