Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Původní vzhled galerie.
(foto: Vendula Krausová)

Galerii Ladislava Nováka oživí krátkodobé výstavy

31.03.2011

Třebíč - Jak dokáže město ocenit nebo docenit osobnost, která se na poli umění zapsala nesmazatelným, byť pro někoho třeba nečitelným nebo nesrozumitelným, písmem?


Odpověď je jednoduchá, a nepříliš lichotivá. Ladislava Nováka, rodáka z Turnova, který svůj život spojil s Třebíčí, ve městě připomínala jeho galerie. Jaká to ale byla prezentace umělce, který se věnoval experimentálním básním, fónické poezii i překladatelské činnosti a který byl autorem několik novátorských výtvarných technik, když byla skoro v utajení.

Pro zasvěcené

Kdo se o Nováka aktivně nezajímal ani si nevšiml, že taková galerie existuje. Sídlila v přízemí penzionu stojícího vedle Zadní synagogy. Dveře byly permanentně zamčené. Dovnitř se zájemce dostal, jen když zazvonil na domovní zvonek. Pak mu recepční přišla otevřít a pozvala ho do galerie, která měla navíc technické nedostatky, takže pro vystavování Novákových děl nebyla příliš vhodná. „Byla tam přílišná vlhkost. Vypadalo to, že grafiky mohou chytit plíseň,“ připomíná Jaromíra Hanáčková, ředitelka MKS Třebíč.

Situace byla neudržitelná, takže byla galerie v polovině loňského roku uzavřena. Dalším důvodem k uzavření galerie byla také její nízká návštěvnost, která má ale jednoduché vysvětlení. Je jím všechno, co bylo uvedeno výše ? komplikovaná osobnost autora, jeho nezařaditelnost a možná nepochopení širší veřejností, galerie za zavřenými dveřmi a chatrná prezentace ze strany městského kulturního střediska, které galerii spravuje.

Všechno jinak

Snad se blýská na lepší časy. Galerie se bude znovu po necelých osmi měsících otevírat. Po technické stránce podstoupila jen drobné úpravy, změní se ale její využití. „Nebyly to žádné velké opravy, vymalovalo se a trošku se spravily omítky. Kvůli vlhkosti to chce neustálou údržbu,“ vysvětluje Jaromíra Hanáčková.

Samotné exponáty připomínající Ladislava Nováka se přestěhují a prostory galerie budou využívány pro krátkodobé výstavy. „Nováka přestěhujeme do krásné klenuté místnosti vlevo za vchodem. Tam bude jeho pozůstalost, gauč, stůl. Pořád se tam budou vystavovat i jeho grafiky. V celé trojprostorové galerii, která je vpravo, budeme točit krátkodobé výstavy, takže vystavovaným exponátům případná vlhkost neuškodí,“ říká Jaromíra Hanáčková. „Nadále tam samozřejmě budou odvlhčovače,“ zdůrazňuje.

Změní se i přístup k návštěvníkům. Galerie bude mít své otevírací hodiny a v nich bude otevřena a všem přístupna, už žádné postávání u zamčených dveří. „Připravujeme také novou sadu propagačních materiálů, ve kterých se chceme věnovat i galerii, protože jsou to krásné prostory a je škoda, aby o nich lidé nevěděli,“ myslí si Hanáčková.

Galerie Ladislava Nováka bude znovu uvedena v život výstavou obrazů Josefa Hrubeše Židovské Město, Starý zákon. Vernisáž se bude konat v pátek 8. dubna v 17 hodin a výstava potrvá až do 8. května.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk