Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Jemnice se uchází o prestižní titul

03.02.2020

JEMNICE (mach) - Jemnice byla za Kraj Vysočina nominována z prvního místa do celostátního kola soutěže o titul Historické město roku 2019. V péči o kulturní památky a objekty, celkový přístup města k veřejnému prostoru a koncepci regenerace městského památkově chráněného území porazila Polnou, Telč a Moravské Budějovice.


Hodnotící odborná komise, složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Telči, navštívila ve dnech 15. - 16. ledna 2020 všechna přihlášená města - Jemnici, Moravské Budějovice, Polnou a Telč a vyhodnotila jejich přihlášky. Jako vítěze krajského kola vybrala město Jemnici. „Komise ocenila množství práce v oblasti péče o kulturní dědictví, dlouhodobý přístup města Jemnice k regeneraci městské památkové zóny a snahu o uchování jedinečného rázu historického města. Ten se mimo jiné projevuje i v unikátní střešní krajině MPZ, která je jen velmi málo narušena půdními vestavbami“, konstatuje Jan Klimeš, vedoucí Odboru péče o památkový fond územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči.

Jemnice se teď bude ucházet o titul Historické město roku 2019. Vítěz celorepublikové soutěže bude slavnostně vyhlášen letos v dubnu na Žofíně u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V loňském roce titul Historické město roku 2018 získala Brtnice, tedy také reprezentant Vysočiny. Jemnice na podruhé zvítězila v kraji, uvidíme, jak si povede ve srovnání s historickými městy z celé republiky. „Jsme krásné město plné památek, šance určitě máme,“ hodnotí starosta Miloň Slabý. Za vítězství v kraji si Jemnice odnáší 100 tisíc korun z dotačního programu na obnovu památek (částka je podmíněna spoluúčastí).

Pokračování na straně 2.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk