Nejlepší odpad je ten co nevyrobíme
TŘEBÍČ - Všichni je denně produkujeme. Přesto jsou na posledním místě žebříčku pro nás důležitých věcí. Někteří se snaží k nim přistupovat zodpovědně, jiné nechávají lhostejnými. Řeč je o odpadech. Operovat tím, že si přece za svoz komunálního odpadu platím, je krátkozraké. Ve třídění si v Čechách, potažmo v Třebíči, nevedeme špatně. Přesto v popelnicích stále končí polovina odpadu, vhodná k dalšímu zpracování.
Tříděný odpad se na Třebíčsku sváží na třídící linku, kde se dále separuje. Tříděný odpad je rozdělen na obchodovatelnou část a na část, která se již nedá vytřídit. Klasické PET jsou vytříděny podle barev (bílé, zelené, modré a směs) a dále putují ke zpracovatelům. Největší poptávka je po bílém plastu, který se dále využívá především v textilním průmyslu a má také nejvyšší výkupní ceny. Dále se třídí tvrdý plast (obaly od šamponů, čisticích a pracích prostředků ad.) pak čirá a barevná fólie, nápojové kartony – vše se musí přichystat zpracovatelským firmám. Co již dále vytřídit nelze, odváží se do cementárny v Práchovicích, kde se používá jako alternativní palivo při výrobě cementu.
Od roku 2003 je v rámci svazku obcí zavedený systém, kdy obce za svoz a zpracování tříděného odpadu neplatí. Nakládání s tímto odpadem bylo financováno z příspěvku, který obce dostávají od EKO-KOMu na podporu třídění, což pokrylo zhruba 70 % celkových nákladů. Zbývající částka byla dotována ze zisku třídicí linky. „Trh se změnil a rapidně se snížily výkupní ceny. Dříve se hodně se vyváželo do Číny. Nyní si Čína vybírá. Chce jen kvalitní materiál nebo rovnou polotovary. Navíc začali řešit také své vlastní odpady. Výkupní ceny šly dolů a výnosy nám nepokryly náklady. Proto jsme dočasně stanovili jednotkovou cenu za svoz, do doby, než se ceny upraví. Podobně jsme se museli zachovat v roce 2009, kdy přišla hospodářská krize. V té době jsme odpad dávali zadarmo nebo jsme za něj dokonce i platili. Po roce a půl se situace uklidnila a poplatek jsme zrušili,“ uvedl Pavel Gregor.
Co se týká ceny poplatku za svoz a likvidaci komunálního odpadu na osobu a rok, jedná se o částku, která je dána spíše politickým rozhodnutím. Málokteré město požaduje po obyvatelích částku, která by pokryla sto procent nákladů. Města a obce ji spíš dotuji.
Obsah nádob na komunální odpad stále z poloviny tvoří dále tříditelná a zpracovatelná složka. „Odpady jsou v naší společnosti až na posledním místě. Přitom je každý denně produkuje. Stačí, aby se lidé zamysleli, nepoužívali jednorázové plastové obaly a tašky. Jsme ekonomicky silní, tím vytváříme více odpadu, víc nakupujeme. Role státu je špatná, nechává tomu volný prostor. Z plastových obalů jsme schopni třetinu opakovaně využít, dvě třetiny ne. Neexistuje žádná regulace. Některé plasty jsou vyrobeny z takových materiálů, že již není recyklace možná, jedině je spálit nebo uložit na skládku,“ poukazuje na chybějící regulaci Gregor.
To vše se ale již brzy změní. Evropská unie v květnu letošního roku schválila novou směrnici oběhového hospodářství. „Všichni se mají chovat tak, že když něco uvedou na trh, tak to musí být z materiálu, který je recyklovatelný. Když to tak nebude, budou platit poplatky. To by mělo pomoci stimulovat výrobce k tomu, aby vyráběli z materiálů, které půjdou snadno roztřídit a dále využít. Tak abychom šetřili přírodní zdroje a nevytvářeli emise z výroby nových obalů.“ Směrnice Evropské unie by se v naší legislativě měla objevit v následujících letech. S uvedením do praxe se počítá pro rok 2020. Mělo by se předcházet tvorbě odpadu, legislativa by měla vést k lepšímu využití odpadu, energetickému využití ve spalovně, poslední možností by měla být skládka.

Zlití na ulici
TŘEBÍČ - V sobotu 30. května byli policisté v Třebíči po osmé hodině večer přivoláni na ulici v části Horka- Domky, kde se nacházeli dva muži pod vlivem alkoholu. Vzhledem ke zhoršenému zdravotnímu stavu staršího z nich byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba. Policisté zjistili, že se jedná o muže ve věku čtyřiadvacet let a sedmnáctiletého mladíka. U obou provedli dechové zkoušky, při kterých naměřili
u mladistvého hodnotu 0,39 promile alkoholu. Muž měl přes dvě a půl promile alkoholu v dechu a zdravotníci ho odvezli na vyšetření do nemocnice. Podnapilého mladistvého si převzali jeho blízcí. Policisté zjišťují, za jakých okolností se osoba mladší osmnácti let k alkoholu dostala. Dále o případu informovali odbor sociálně právní ochrany dětí.
Utekl s lupem
TŘEBÍČ – V pátek 22. května dopoledne přijali strážníci informaci o tom, že v supermarketu na ul. Kpt. Jaroše došlo ke krádeži většího množství zboží a pachatel je na útěku. Strážníci získali popis pachatele od zaměstnanců obchodu a následně na rampě sousedícího obchodního domu vypátrali a zadrželi 55letého muže z Třebíče. Odcizil zboží v celkové hodnotě 1.000 Kč, které bylo navráceno do obchodu. Za toto protiprávní jednání mu byla uložena pokuta příkazem na místě.
Rvačka v krámu
TŘEBÍČ - V úterý 12. května odpoledne přijali strážníci žádost o pomoc od ochranky v obchodním domě na Brněnské ulici. Na prodejně se fyzicky napadali zákazníci. Na místě bylo zjištěno, že zákazník se pokusil umravnit podnapilého jednadvacetiletého mladíka z Třebíče. Hlídka oba zastihla až na parkovišti. Na místo se dostavili i policisté, kteří si celou záležitost převzali.
Zhulená žena
TŘEBÍČ - Policisté odhalili ve středu v Třebíči řidičku, která usedla za volant pod vlivem drog. Třiatřicetiletá žena jela ve středu 6. května s vozidlem Fiat po Velkomeziříčské ulici, kde ji před polednem zastavila hlídka. Policisté provedli u řidičky test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin, požití drog žena přiznala. Řidičský průkaz u sebe neměla. Dechová zkouška u ní byla negativní. Policisté ženě zakázali pokračovat v další jízdě. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.
Žena s jedničkou
TŘEBÍČ - Ve středu 29. dubna odhalili policisté v Třebíči šestatřicetiletou řidičku, která měla přes jedno promile alkoholu. Před desátou hodinou večer jela s vozidlem Škoda Fabia po ulici M. Majerové. U ženy provedli policisté dechovou zkoušku, při které jí naměřili hodnotu 1,07 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u ní ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidičce zakázali pokračovat v další jízdě a na místě jí zadrželi řidičský průkaz. Žena je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Dobrý výkon
JEMNICE - Ve středu 22. dubna si policisté v Jemnici všimli před sedmou hodinou večer na Penkově ulici muže, který ležel v parku. Zjistili, že se jedná o sedmačtyřicetiletého muže, který byl v pořádku, ale značně opilý. Policisté mu při dechové zkoušce naměřili hodnotu 3,35 promile alkoholu. Značně opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.
Zase drogy
TŘEBÍČ - Šestatřicetiletý muž jel v pondělí 20. dubna s vozidlem Škoda Fabia po Koželužské ulici, kde ho před jedenáctou hodinou večer zastavila hlídka. Policisté provedli u řidiče test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zakázali pokračovat v další jízdě. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Muž se utopil
TŘEBÍČ - V sobotu 11. dubna přijali policisté před polednem oznámení o tonoucím plavci ve vodní nádrži Lubí u Třebíče. Na místo vyjely okamžitě složky integrovaného záchranného systému a dále také policejní potápěči, kteří šestačtyřicetiletého muže následně nalezli bez známek života. Policisté provedli šetření, ohledání a místo zadokumentovali. Byla nařízena pitva. Na základě prvotního šetření policisté nezjistili okolnosti, které by nasvědčovaly, že by měla na smrti muže podíl jiná osoba. Příčinu a okolnosti úmrtí prověřují.
Straka v domě
NOVÉ SYROVICE - Policisté řeší případ vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo v Nových Syrovicích. Čin byl spáchán v druhé polovině března. Pachatel vnikl do domu, kde odcizil šperky, nářadí a další věci. Způsobil tak předběžně vyčíslenou škodu deset tisíc korun. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a provedli šetření. Pachatel se dopustil trestného činu krádeže, případ policisté prověřují.
Na co papíry?
PŘEDÍN - Dopravní nehodou skončila v pondělí jízda řidiče, který usedl za volant bez řidičského průkazu a vyjel s vozidlem, které nemá platnou technickou kontrolu. V pondělí 30. března jel čtyřiatřicetiletý muž před jedenáctou hodinou večer s vozidlem Škoda Octavia ve směru od Třebíče na Předín. Při projíždění přímého úseku komunikace mu do jízdní dráhy vběhl zajíc a došlo ke střetu. Ke zranění osob při nehodě nedošlo, na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda pětadvacet tisíc korun. Policisté u řidiče provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Zjistili ale, že má muž od loňského podzimu pozastaveno řidičského oprávnění z důvodu exekuce. Dále vozidlo nemělo platnou technickou prohlídku. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Další jízdu řidiči zakázali.
Redakce: 568 858 715. Inzerce: 568 858 711. Rozšiřuje PNS a.s.
Distribuce předplatitelům: Česká pošta, Mezinárodní standard ISSN 1212-222X.