Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Opravují střechu fary v klášteře

04.06.2020

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Probíhajících rozsáhlých oprav na střeše bývalého barokního kláštera servitů v Jaroměřicích si už jistě všiml každý pozorný obyvatel či návštěvník města. A mnohý z nich si jistě řekl, že odtud musí být nádherné výhledy na panorama Jaroměřic.


„Musíme opravit střechu v klášteře servitů. Pro tyto účely byla ministerstvem kultury vypsána vhodná dotace,“ informoval počátkem letošního roku redakci našeho listu starosta Karel Müller. „V minulých letech jsme na budově opravili komínové hlavy a oplechování komínů. Pokračovat se bude dál opravou střechy, na které se budou vyměňovat veškeré klempířské prvky. A ze strany ulice Ke Spravedlnosti bude také opravena fasáda domovního štítu,“ doplnila starostu Lucie Dohnalová, pracovnice odboru výstavby, investic a majetku městského úřadu.

Klášter servitů nechal v Jaroměřicích vystavět Jan Antonín Questenberk. Dne 17. září 1673 byla v jeho kapli sloužena první mše. Klášter byl uzavřen v rámci církevních reforem 18. září 1784. Fara je samostatnou budovou, č.p. 660, navazující vlevo na vlastní klášter při pohledu z Poděbradovy ulice. Objekty jsou spojené, ale fara patří církvi a sousední budova dnešního bytového domu s osmi byty je majetkem města.

Radnice původně plánovala, že vymění celé laťování a dá nové tašky maximálně z poloviny střechy. Druhá polovina měla zůstat zachována původní, historická. „Když se ale firma do výměny pustila, tak zjistila, že některé tašky se doslova rozpadají pod rukama. S pracovníkem Národního památkového ústavu v Telči, panem Bazalou, jsme se proto domluvili, že můžeme přeložit tu krytinu celou. Jak střechu rozkrýváme, tak se nám ukazuje, že také její pozednice je špatná skoro celá,“ vysvětlila Lucie Dohnalová.

Při zatím posledním kontrolním dnu minulý týden už proto také zhotovitel předal zástupcům města rozpočet na další vícepráce. Na stav krovu mělo neblahý vliv třeba i odvětrávání vlhkého teplého vzduchu z kanalizačních šachet bytů, jejichž průduchy byly vyvedeny do prostoru půdy. „Navíc tam proto budeme dávat flexi roury, které odvětrávání vyvedou až na střechu. Musím říci, že když tesaři a pokrývači odkryli nádherný pohled na zámek odtud, objevily se hned návrhy na vytvoření podkrovních bytů se střešními byty – což samozřejmě památkáři na možná nejstarším krovu v Jaroměřicích nehodlají povolit,“ prozradila také s úsměvem Lucie Dohnalová.

Město na opravu objektu čerpá finanční příspěvek Ministerstva kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk