Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Před pětadvaceti lety začínala Charita s azylovým domem

27.09.2017

TŘEBÍČ (kv) - V pondělí 25. září se na Karlově náměstí konal Den Charity. Patřil mimo jiné připomínce toho, že tato prospěšná organizace funguje ve své novodobé historii už pětadvacet let.


Část náměstí zaplnily stánky, ve kterých byla představena jednotlivá střediska Oblastní charity Třebíč, která se věnují sociální a zdravotní péči v té nejširší možné podobě. Pečují o lidi bez domova, o nemocné i jejich rodiny, sociálně vyloučeným pomáhají najít cestu zpět do společnosti, nevyléčitelně nemocným zase usnadňují jejich poslední cestu. Domácí hospic sv. Zdislavy jen v loňském roce pomohl 126 umírajícím. Devadesát osm procent z nich mohlo díky poskytované pomoci zemřít doma i při vážných symptomech, která jejich nemoc měla. Profesionálům, kteří v jednotlivých střediscích pracují, pomáhají také dobrovolníci. Těch má Oblastní charita Třebíč téměř dvě stě. Nárazově jejich počty ještě zvyšují koledníci Tříkrálové sbírky.

Součástí pondělního Dne charity byl kromě doprovodného kulturního programu, módní přehlídky Láskošatů, jejichž výroba a prodej je motivována snahou pomoci hospicové péči, třeba také běžecký závod Selfierun. Úderem 15. hodiny ho odstartoval atlet Petr Svoboda. Výtěžek druhého ročníku tohoto závodu je určen na primární prevenci. Jde o program pro školy, zaměřený za zvýšení informovanosti o zdravém životní stylu a v oblasti rizikového chování dětí.

Dobročinná činnost a pomoc potřebným k církvi neodmyslitelně patří. Během první republiky byl na Moravě ustaven Svaz charit. Charitu začala organizovat i brněnská diecéze. Práce pro druhé byla vykonávána, byť omezeně, i během 2. světové války. Faktický konec přinesl až socialismus. Od 1. ledna 1960 sociální ústavy, které dosud provozovala Česká katolická charita (105 ústavů), přebraly do své správy národní výbory. Charitě bylo ponecháno pouze 6 ústavů pro umístění katolických církevních osob.

Diecézní charita Brno, pod kterou patří také Oblastní charita Třebíč, byla brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem obnovena v únoru 1992. První akcí, kterou o sobě dala veřejnosti vědět, byla ta na pomoc válkou sužované Jugoslávii (SOS Osijek). Od srpna 1992 postupně vznikly oblastní charity v Blansku, Brně, Břeclavi, Hodoníně, Jihlavě a Třebíči, kde v prosinci téhož roku začal fungovat azylový dům, určený mužům bez domova. Po dvou a půl letech zde byl otevřen i domov pro matky s dětmi. Později přibylo třeba K-Centrum nebo Stacionář pro mentálně a kombinovaně postižené.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk