Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Přes lávku už v květnu

30.03.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Pěší lidé ze Zňátek nebudou už od května odříznutí řekou Oslavou při cestě do Náměště. Hojně využívaná cesta byla v zimě uzavřena z důvodu havarijního stavu lávky, která spojuje pravý břeh řeky na straně od Zňátek s levým na straně města u kachní farmy.


Lávka byla pro veřejnost uzavřena ihned poté, co byl na začátku listopadu při pravidelné kontrole zjištěn její špatný technický stav. „Co se týká lávek, nic nepodceňujeme. Všechny lávky ve městě procházejí každým rokem kontrolou,“ uvedl starosta Vladimír Měrka. Všichni máme v paměti například zřícenou lávku pro pěší v pražské Tróji. Nejen proto je lávkám přes řeku Oslavu věnována mimořádná péče. Před pěti lety byl v rámci výstavby první etapy cyklostezky na území města nově postavený most pro pěší u čističky odpadních vod v Hájku.

Lávka u kachní farmy byla přes zimu uzavřená. Z technologických důvodů ani nebylo možné s její opravu začít v zimním období. Staticky je most v pořádku, jen pochozí část se drolí a kusy betonu vypadávají. Mostek má kovovou konstrukci a horní svrchní část tvoří právě betonové prefabrikáty. Ty mostní konstrukci zbytečně zatěžuji. Proto v rámci její rekonstrukce padla volba na lehké kovové rošty. Oprava mostu bude probíhat svépomocí prostřednictvím Služeb města Náměště nad Oslavou. „Právě nám dovezli materiál, ještě čekáme na spojovací sponky na rošty. Pravděpodobně zač- neme příští týden. Strhneme původní mostovku a začneme s instalací roštů. V plánu jsou i antikorozní nátěry,“ popsal nám práce spočívající v rekonstrukci mostku Tomáš Král, jednatel služeb města.

Aktuálně bude záležet hlavně na počasí. Pokud vše půjde, jak má, bude do konce dubna hotovo. Celkové předpokládané náklady jsou vyčísleny na 450 tisíc korun. Pozinkované rošty na zakázku vyšly na 150 tisíc a další prostředky si vyžádá demontáž a odvoz prefabrikátů.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk