Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Sochy se vrátí na podzim

20.04.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Hlavní turistická sezóna na našich hradech a zámcích se s ohledem na nouzový stav odkládá na neurčito. To ale neznamená, že se tam zcela zastavil život. Na náměšťském zámku finišuje generální úklid a minulý týden byly do restaurátorské dílny odvezeny všechny plastiky ze vstupního mostu.


Na sochařské výzdobě vstupního mostu zámku, pětici soch, se podepsal zub času i vandalové. Proto bylo rozhodnuto o jejich obnově. Cílem je restaurátorský proces, směřující k ošetření a záchraně hmotné podstaty památky. Kamenné sochy budou očištěny, citlivě zbaveny biologických porostů a bude provedeno preventivní biocidní ošetření materiálu. Zaceleny budou narušené části a poškozené či zcela chybějící partie budou doplněny umělým kamenem. Na závěr bude provedena konzervace a hydrofobizace povrchu kamene, restaurované dílo bude prezentováno ve výrazu přírodního kamene s přirozeně zachovanou patinou stáří.

Sochy byly odvezeny koncem března a na své místo se vrátí ještě letos na podzim. Na jejich obnově pracuje restaurátor Jan Korecký ve své dílně. Obnova plastik je z větší části financována z evropských peněz a celkové náklady jsou vyčísleny na 428 tisíc korun. Barokní plastiky pochází z roku 1745 a byly vytvořené dílnou sochaře Josefa Winterhaldera staršího.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk