Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Sokolovnu kupuje obec, využití bude teprve hledat

14.01.2016

STAŘEČ (pch) - Sokolovna na Tyršově ulici ve Starči byla postavena v roce 1919. Dlouhá léta sloužila svému účelu, a to nejen pro cvičení sokolů, ale jako tělocvičnu ji využívala i zdejší škola. Dnes je budova v docela zuboženém stavu. Nyní ji kupuje obec.


„Z naší strany je kupní smlouva podepsána, čekáme jen na podpis nejvyššího vedení sokolů,“ uvedl starosta Starče Čestmír Linhart. Cenu, za kterou městys sokolovnu pořídil, ovšem prozradit nechtěl. „Je to relativně dobrá cena. Původní nabídka pro nás nebyla přijatelná. Obec v minulosti do sokolovny investovala nemalé prostředky, a to jsme chtěli zohlednit,“ dodal.

Otázkou je, co nyní městys se sokolovnou udělá. „Hlavně ji chceme stabilizovat, aby nedocházelo k další devastaci objektu. Opravíme to nejnutnější a budeme hledat využití. Popravdě, my ten objekt nepotřebujeme, ale bytostně patří k obci, postavili ji zdejší lidé a tak je naší povinností ji zachránit,“ říká starosta.

Nějaké nápady na využití už samozřejmě jsou. Mluví se například o knihovně s čítárnou a se stálou expozicí z historie obce a blízkého okolí. „Do konstrukce objektu bychom nezasahovali, zrekonstruoval by se pouze interiér,“ dodává Linhart.

Stařečská sokolovna dnes ovšem mohla vypadat úplně jinak. V archivu na radnici leží projekt z osmdesátých let na přístavbu sokolovny. Měla tu vyrůst moderní víceúčelová hala, sociální zázemí, ubytovna a hlavně dvanáct a půl metrový bazén. „Byl to ambiciózní projekt, kterému ovšem nepřála tehdejší doba,“ říká Čestmír Linhart. Víceúčelovou halu dnes už Stařeč má, a jak říká starosta Linhart, je skoro stoprocentně využívána a její provoz není prodělečný, naopak se mírně rentuje.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk