Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Stěhování je už na spadnutí

04.06.2020

OKŘÍŠKY (mach) - Okříšskou knihovnu čeká velké stěhování. Zatím ještě stále sídlí v prostorách školy, které jsou potřeba pro zřízení jedné třidy mateřské školky. Knihovna se přestěhuje do centra městyse do objektu bývalé spořitelny. Aktuálně finišují stavební úpravy interiéru. Na samotné stěhování sedmnácti tisíc knih dojde zhruba v polovině června.


Nejprve proběhla rekonstrukce topení. Technické služby strhly koberce a likvidovaly nepotřebné rozvody z elektroinstalace. Jedny dveře byly zazděny, druhé vybourány z důvodu lepšího využití prostoru. Následovaly úpravy sádrokartonových podhledů, nová elektroinstalace a osazení světel v patře. Nový nátěr dostalo zábradlí, proběhla výmalba stěn a osazení světel v přízemí. Sloupy, které jsou dominantou interiéru, dostaly nový kabát v podobě tapety ve světlém dekoru kůry stromu. Položena byla nová podlahová krytina. Knihovna také dostane zbrusu nové regály, které jsou už na cestě. Technické služby odstranily zdevastovanou dlažbu před vchodem, rozeberou a přeloží část chodníku a protáhnou zámkovou dlažbu až ke dveřím, aby byl vstup do budoucí knihovny plně bezbariérový. V patře objektu bude dětské oddělení a prostor pro konání přednášek a besed. V přízemí bude umístěn knihovní fond pro dospělé čtenáře a také tu bude sídlit malé informační centrum, pro něž je místo v centru obce přímo ideální.

„Pak může začít stěhování knihovny. Ta má asi 17 000 svazků, takže to rozhodně nebude jednoduché, zkusíme oslovit čtenářskou veřejnost, jestli by nepřišla pomoci formou brigády,“ vyjádřil se starosta Zdeněk Ryšavý. Hned nato nastoupí pracovní četa na úpravu prostor, uvolněných knihovnou ve škole. „Musí se tam udělat akustické podhledy, předělat osvětlení, vybourat příčku pro výdejnu obědů. Do začátku srpna bychom to měli mít hotové. Potom nám to ještě musí schválit hygiena a opraví se školský rejstřík,“ popsal Ryšavý. V současnosti eviduje školka dvacet dětí v převisu. Jejich rodiče budou včas informováni, že jsou děti přijaty. „Zároveň jsme opětovně požádali o dotaci na přístavbu školky. Čekáme na verdikt. Vyhlásili jsme výběrové řízení, abychom byli připravení. Když vše vyjde, začneme o prázdninách stavět.“

Foto HoN: Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk