Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V obci chybí chodníky i sportoviště, změnit to má příští rok

30.11.2015

VLADISLAV (kv) - Městys zveřejnil návrh svého rozpočtu na příští rok. Je v něm obsažena poměrně velkorysá podpora sportu. Chystá se výstavba víceúčelového hřiště i oprava tělocvičny. Významnou položkou v seznamu výdajů představují také nové chodníky a parkoviště.


„Víceúčelové hřiště bychom chtěli postavit za školou, aby zároveň fungovalo jako školní hřiště. Náklady na jeho výstavu zvyšují hlavně přeložky plynu a elektřiny, které bude nutné udělat,“ říká starosta městyse Jan Havlena.

Mnohem náročnější to bude s původní halou ze sedmdesátých let minulého století, která dnes funguje jako tělocvična. A nejen pro školní děti. Ve Vladislavi mají sportovních nadšenců tolik, že se dveře prakticky netrhnou. Cvičí se zde s nadsázkou všechno, jógou počínaje, florbalem konče. Jenže oprava tělocvičny bude nákladná. „V rozpočtu na příští rok prozatím počítáme jen s penězi na projektovou dokumentaci. A ani ta asi nebude laciná. Ale v případě opravy musíme počítat možná s desítkami milionů korun. V příštím roce se budou dokončovat dotační programy, ze kterých bude možné čerpat na tyto projekty peníze, tak chceme být připravení,“ říká k chystanému projektu starosta Havlena. Také v případě hřiště by starosta chtěl usilovat o dotaci. „Pokud to ale nevyjde, jsme připraveni zaplatit ho z vlastního rozpočtu,“ dodává. V návrhu rozpočtu jsou na projektovou dokumentaci na tělocvičnu a na vybudování víceúčelového hřiště vyčleněny celkem dva miliony korun.

Dalších milion dvě stě padesát tisíc korun plánuje městys investovat do vybudování chybějících chodníků podél hlavní silnice a také do parkovišť před školkou a zdravotním střediskem. „Úpravu před školkou jsme chtěli udělat už letos, ale nestihli jsme ji. V plánu je parkoviště, aby maminky měly kde zaparkovat auta a nemusely přecházet přes silnici. Bude tam osm parkovacích míst, rozhodně nechceme zabrat celou plochu zeleně, která před budovou je,“ říká starosta.

Vybudování parkoviště před zdravotním střediskem je jen logickým dokončením úprav, které na samotné budově probíhaly letos. Parkoviště má zdravotní středisko s novou fasádou udělat pro občany přístupnější. Stavební povolení na obě parkoviště už obec má. Na rozdíl od chodníků, které jsou ve fázi projektové dokumentace.

Nejpalčivěji chybí chodníky ve směru na Třebíč od odbočky na Hostákov a také od odbočky na Smrk dál ve směru na Náměšť. „Chodníky by měly být především na obecních pozemcích, ale částečně zasahují i do pozemků, která patří Ředitelství silnic a dálnic. Žádný problém z jejich strany nepředpokládám. Zkušenosti máme takové, že jsme v případě chodníků nebo přechodů vždycky realizovali stavbu a pak si jen vzájemně podle skutečného zaměření pozemky převedli. Podobně hladce to funguje i v případě krajských pozemků. Co věc naopak komplikuje, je znovu nutnost dělat současně i přeložky inženýrských sítí,“ uzavírá starosta.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk