Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vandalství nechtějí tolerovat

11.06.2020

OKŘÍŠKY (mach) - Kvůli vládním opatřením, týkajících se prevence šíření koronaviru, stále zůstává drtivá většina školáků doma. To se týká především druhého stupně základních škol a středoškoláků. Poflakující se mládež pak hledá různá povyražení a často za sebou nechává i nepěknou spoušť. To je hlavním důvodem, proč se následujícího zasedání okříšských zastupitelů 17. června bude účastnit vedoucí tamního obvodního oddělení Policie ČR.


„Nedávno vytrhli stromek na soukromé zahradě nebo lezli přes hřbitov na cizí zahradu. Těch výtržností je víc,“ nastínil starosta Zdeněk Ryšavý činy, z nichž vedení obce odůvodněně podezírá právě mládež. „Je potřeba s tím něco dělat, děcka jsou jako utržení z řetězu,“ konstatoval. Vandalismus nabírá na obrátkách a výčet je pestrý. „Sprejerství, ničení mobiliáře a veřejné zeleně je dílem několika skupinek náctiletých, které se věnují popíjení alkoholu a bohužel také ničení našeho společného majetku.“ Za své vzaly i čerstvě zasázené macešky do tvaru znaku městyse u hlavní silnice u zdi domu s pečovatelskou službou.

Před lety radní uvažovali o zřízení kamerového systému, ale nedošli ke shodě. Přece jen je to určitý zásah do soukromí. Problém by byl s provozováním a čtyřiadvacetihodinovým dohledem kamer. Podobně jako u úsekového měření rychlosti v obci je potřeba mít zřízenou městskou policii, která přestupky předává k řešení na odbor dopravy. V případě Okříšek je to nereálné. Agendu by mohla vést nejbližší Třebíč. „Řešili jsme to s městem, že by na tom i vydělali, ale nějak se jim do toho nechce,“ popsal starosta. Společně se zástupcem místního policejního oddělení snad naleznou způsob, jak učinit vandalství přítrž. „V úvahu by připadaly třeba fotopasti. Minimálně na hřbitov by se jedna hodila, rozmáhají se tam drobné krádeže,“ nastínil Ryšavý.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk