Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vznik nové průmyslové zóny musí posvětit zastupitelé

10.12.2015

TŘEBÍČ (kv) - Asi třicet milionů korun chce město zaplatit za výkup pozemků na novou průmyslovou zónu. Vzniknout má na parcelách vpravo od silnice, vedoucí na Velké Meziříčí za stávajícím objektem teplárny. Lákavá má být především svou dostupností k dálnici D1. O samotném výkupu, kterému předcházelo dlouhé a náročné jednání s majiteli pozemků, bude rozhodovat prosincové zastupitelstvo města.


A pokud nákup schválí, bude se realizovat postupně tak, aby mohly být pozemky vybavené technickou infrastrukturou nabídnuty podnikatelům už v roce 2017. „Dlouhodobě se snažíme zvýšit zaměstnanost v rámci města Třebíče. V loňském roce se nám podařilo do stávající průmyslové zóny přivést investora, který zde v horizontu čtyř let vytvoří dvě stě nových pracovních míst. Protože ale místa ve stávající zóně jsou už plně obsazena a vedeme jednání s dalšími investory, kteří mají zájem v Třebíči investovat, začali jsme velmi usilovně jednat o vytvoření nové průmyslové zóny,“ říká místostarosta města Pavel Pacal.

Rok jednal úřad s majiteli pozemků jak na pravé, tak na levé straně silnice, tedy za teplárnou i za atletickým stadionem. Složitá vlastnická struktura i požadavky, na které nebylo město ochotno přistoupit, jednání prodlužovaly. „Nejdřív jsme jednali o pozemcích na levé straně. Jednání byla velmi korektní, nicméně ke shodě tak, abychom dosáhli na nějakou ucelenou plochu, nedošlo. Proto jsme se s jednáním přesunuli napravo,“ vysvětluje místostarosta. Zde se šest vlastníků dokázalo shodnout a souhlasilo s odkupem. Dvě pětiny pozemků spravuje Pozemkový fond ČR. „V rámci agentury Czechinvest máme předjednáno, že pokud se nám podaří scelit tuto průmyslovou zónu, tak budeme mít i jakousi součinnost se státem při převodu od Pozemkového fondu,“ vysvětluje dál místostarosta Pacal.

Město má prozatím jen ústní příslib majitelů, podepisovat není do rozhodnutí zastupitelstva co. Vyjednaná kupní cena je stanovena na částku 400 korun za metr čtvereční. Jakmile se město stane vlastníkem pozemků, bude muset investovat do technické infrastruktury. Vypracování její studie už je zadané. Na jejím základě bude možné stanovit, jakou investici si zasíťování pozemků vyžádá. O získání finanční podpory z programu Ministerstva průmyslu a obchodu už radnice jedná, ale je připravená zaplatit zasíťování i z městského rozpočtu. „V návrhu rozpočtu na příští rok máme prostředky na průmyslovou zónu alokovány. A co se týče technické infrastruktury, tam předpokládáme, že by dotace měla být. Pokud by nevyšla, budeme s náklady v rámci rozpočtů příštích let počítat,“ říká Pacal.

Po uskutečnění všech majetkových převodů by mělo město získat a následně nabízet průmyslovou zónu o velikosti 7,2 hektarů.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk