Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Za Příhořím se už rýsuje nová čtvrť

28.05.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Nová část města vyrůstá přímo před očima. Řeč je o lokalitě za Příhořím nad údolím řeky Oslavy. Na někdejší louce vyroste během následujících let pětadvacet rodinných domů. Infrastruktura se už buduje.


Bagry a těžká technika se do svahu zakusují už od začátku února. Příjemnou zkušeností bylo pro vedení města výběrové řízení na dodavatele inženýrských sítí, komunikací a dalšího mobiliáře. Původní rozpočtovanou cenu za zhotovení ve výši 43 milionů korun se podařilo vysoutěžit za milionů třiadvacet. „Máme takový poznatek, že u komunikací a liniových staveb je obvykle výsledná cena nižší než rozpočtovaná. Naopak u staveb a rekonstrukcí, tam jdou ceny oproti rozpočtovaným výrazně nahoru,“ zhodnotil starosta Vladimír Měrka.

V současné chvíli se zde buduje veškerá nová technická infrastruktura – kanalizace, vodovod, plynovod, kabelové rozvody sítě NN, veřejné osvětlení a telekomunikační vedení je řešeno podzemním vedením. V rámci budování infrastruktury bude postaveno i dětské hřiště. „Předpokládaný termín dokončení je květen příštího roku, kdy bude dílo hotové včetně nové komunikace. Stavba vyjde na částku téměř třiadvacet milionů korun. Investorem vybudování vodovodu a kanalizace je svazek obcí. Tady se náklady vyšplhají na téměř osm milionů korun,“ shrnul Petr Kafka, vedoucí odboru správy majetku města.

Ne všichni ale čilý pracovní ruch v lokalitě za Příhořím vítají. Obyvatelé bytových domů na staveniště koukají s nevolí. Mírný svah v zimě dětem sloužil jako sáňkařská dráha, lidé si tu obhospodařovali půdu a divoce tu vznikaly i zahrádky, v létě louka lákala k hrám. Příjezdové komunikaci musely ustoupit i městem dlouhodobě pronajímané zahrádky u Lesní ulice. „Město se rozrůstá, což budilo trošku rozruch. Poslední dvě zahrádky musely zlikvidovat technické služby města. Oplocení a další věci jsou uskladněny a majitelky si je mohou kdykoliv vyzvednout. Náklady na odstranění jim nebudeme účtovat,“ popsal drobné peripetie starosta. Město Náměšť má poměrně malý katastr a vhodných lokalit pro individuální výstavbu rodinných domů mnoho nezbývá. „Přijdou na řadu další lokality, za ČSAD se bude dělat územní studie. Nad vlakovým nádražím se výstavba přímo nabízí, ale to je pro nás zatím nedosažitelné. Nemáme se tam jak dostat. Jeden přejezd nám nestačí,“ podotkl Měrka.

Za ulicí Lesní a Nad Příhořím město nabídlo k prodeji stavební pozemky pro 25 rodinných domů, z toho 9 řadových a dvě parcely pro bytové domy. Minimální kupní cena pro prodej pozemků byla stanovena na 1100 Kč za metr čtvereční včetně DPH. Prodej byl z větší části realizován během letošního únorového zasedání zastupitelstva, kde se prodalo 14 pozemků. Několik pozemků šlo do druhého kola prodeje na květnové zasedání. Prodej probíhá osvědčenou obálkovou metodou.

Foto HoN: Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk