Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zemřel sochař Josef Klimeš

22.01.2018

VYSOČINA (red) - Ve věku 89 let zemřel náhle v pátek 12. ledna v Praze několik dní před svými devadesátými narozeninami český sochař Josef Klimeš, který na výstavě Expo 58 v Bruselu získal za svou železnou plastiku cenu Grand Prix. Je autorem plastik u Barrandovského mostu a jeho socha byla také vybrána jako dar papeži Janu Pavlu II. Poslední rozloučení s Josefem Klimešem se konalo v pátek 19. ledna dopoledne v kostele v pražských Nebušicích, kde byl pochován na tamním hřbitově.


Akademický sochař Josef Klimeš se narodil 15. ledna 1928 v Měříně na Žďársku. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1298. Patřila benediktinům v Třebíči, kteří měli v Měříně proboštství. K umění Josefa přivedl jeho otec, který jako amatér maloval kopie obrazů z reprodukcí. Odmaturoval v roce 1947 na reálném gymnáziu ve Velkém Meziříčí. V roce 1949 byl přijat na Akademii výtvarného umění do ateliéru J. Laudy. Absolvoval u něho v roce 1954. Po návratu z vojny (1954-6) sekal se spolužákem Františkem Pacíkem do kamene pro zavedené sochaře. Zakrátko byl vyzván profesorem Laudou k účasti na práci pro československý pavilon na bruselské výstavě EXPO 58, kde byl oceněn za svou plastiku, nazvanou Každý má právo na vzdělání, vytvořenou pro vstupní halu pavilonu.

Mezi další známá Klimešova díla patří betonová plastika Rovnováha na branické straně Barrandovského mostu i podobně monumentální zastřešení schodiště na opačné straně mostu. Obě pocházejí z roku 1989. Klimeš je také autorem betonové plastiky Křídlo na průčelí hotelu President v centru Prahy nebo dřevěných reliéfů v sousedním hotelu InterContinental. Další Klimešova díla dotvářejí pražskou Františkánskou zahradu, hotel Thermal v Karlových Varech nebo stanici pražského metra Nádraží Holešovice.

Klimešova bronzová socha Pohár byla v roce 1990 vybrána jako dar papeži Janu Pavlu II. při jeho první návštěvě Prahy. Vedle betonu, kovu a dřeva Klimeš pracoval i se sádrou, hlínou nebo kamenem. Vytvářel také tepané portréty z tenkého měděného plechu. Klimešovy práce má ve svých sbírkách většina významných galerií a muzeí po celém Česku. Výstavu kreseb i bronzových plastik ke Klimešovým nedožitým 90. narozeninám máte možnost zhlédnout v přízemí Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Jejího oficiálního zahájení se umělec bohužel již nedožil. Výstava potrvá do 25. března letošního roku.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk